Cholestaza

pijąc alkohol nie możesz zażyć Kalipoz Prolongatum, ponieważ może to spowodować straszne skutki

W kontekście chorób typowych dla okresu ciąży rzadko kiedy mówi się o cholestazie, która objawia się swędzeniem skóry. Zazwyczaj schorzenie to daje o sobie znać na początku trzeciego trymestru ciąży. Wówczas ciężarną swędzi ciało, ale na skórze nie pojawia się wysypka czy jakiekolwiek wykwity. W skrajnych przypadkach kobietę swędzi twarz, szyja, tułów, ręce i nogi, a jest to szczególnie dokuczliwe późny wieczorem czy nocą, kiedy to objawy choroby nasilają się.

Przyczyną cholestazy jest zaleganie żółci w komórkach wątrobowych i tym samym niemożność trawienia tłuszczy. Za taki stan prawdopodobnie odpowiada wysoki poziom estrogenów. Przy zbytni nagromadzeniu żółci ciężarna nie tylko odczuwa dyskomfort z powodu swędzącej skóry, ale również może zapaść na żółtaczkę.

Cholestaza jest nieprzyjemnym schorzeniem, które dodatkowo może prowadzić do przedwczesnego porodu. Dlatego też, jeśli kobieta w trzecim trymestrze ciąży będzie odczuwała świąd skóry i wszelkie kosmetyki nawilżające okażą się nieskuteczne, to niezwłocznie powinna udać się do lekarza. W takim przypadku zleci wykonanie badań krwi i USG, a na podstawie wyników oceni, czy kobieta powinna znaleźć się w szpitalu, czy też może leczyć się w warunkach domowych. Wówczas kobieta stosuje specjalne mentolowe papki łagodzące swędzenie skóry, bierze chłodne kąpiele oraz przyjmuje leki wspomagające wydzielanie żółci i prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Ciężarna powinna również regularnie wykonywać KTG.

Podziel się na: