Hemoroidy w ciąży

lek CELSENTRI jest jednym z najlepszych leków

Główną przyczyną powstawania hemoroidów podczas ciąży jest nadmierne ciśnienie krwi w  żyłach w końcowym odcinku jelita grubego. W trakcie trwania ciąży żyły odbytu znacznie się rozszerzają i tym samym ich ścianki stają się o wiele cieńsze.

Duży wpływ na pojawienie się hemoroidów ma zła dieta, która była stosowana jeszcze przed zajściem w ciężę. Osoby, które spożywały ciężkostrawne potrawy o znikomych ilościach błonnika, są znacznie bardziej podatne na tą dolegliwość. Jeśli dodatkowo prowadzą one siedzący tryb życia, gdyż taki związany jest z ich pracą.

Podczas spoczynku, głównie siedzenia dochodzi do obciążenia jelit i uciskania naczyń krwionośnych. Czasem, podczas porodu naczynia krwionośne zaciskają się i powstają bolesne guzki.

Hemoroidy mają skłonności do nawrotów. Można na chwilę je zaleczyć, ale po pewnym czasie powrócą. Ryzyko znacznie wzrasta w przypadku kolejnej ciąży. Zatem jak najbardziej wskazana jest profilaktyka. Po pierwsze, lekkostrawna dieta, bogata w składniki z dużą zawartością błonnika. Po drugie, ruch i jak najmniej czasu spędzanego w pozycji siedzącej.

Jeśli już jednak doskwierają nam hemoroidy, to zwłaszcza kobieta ciężarna powinna dbać o regularne wypróżnienia. Po każdej wizycie w toalecie powinno się podmyć miejsca intymne oraz bolące miejsca wodą z mydłem. Pomocne może okazać się także przemywanie ranek wywarem z kory dębu, który ma właściwości przeciwzapalne.

Podczas wypoczynku, jeśli kobieta leży na kanapie, najlepiej aby nogi miała uniesione powyżej tułowia, gdyż wówczas po pewnym czasie ból i swędzenie ustąpią. Hemoroidy zazwyczaj pojawiają się w ostatnich trzech miesiącach ciąży i samoistnie zanikają po kilkunastu tygodniach od porodu.

Na początku, jak już wcześniej wspomniano należy zmienić dietę. Jeśli ciężarna zaobserwuje nawet lekkie pieczenie i krwawienia z odbytu, powinna zgłosić to lekarzowi prowadzącemu ciążę. Wówczas przepisze on leki, które działają przeciwzapalnie i przeciwświądowo.

Podziel się na:

Wyślij komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *