Nadżerka w ciąży

W ginekologii terminem nadżerka określa się zmianę chorobową pochwowego odcinka szyjki macicy. Precyzując, jest to ubytek nabłonka lub naskórka błony śluzowej szyjki macicy. Pojawienie się nadżerki może być spowodowane kilkoma przyczynami. Najczęściej jej powstanie wiąże się niedoleczeniem stanów zapalnych pochwy lub urazami mechanicznymi np. zbyt wczesnym rozpoczęciem współżycia po porodzie. Objawami sugerującymi nadżerkę mogą być niezbyt obfite plamienia po stosunku lub między miesiączkami.

Nadżerka jest dość powszechnym problemem kobiet w ciąży. Za jej pojawienie odpowiadają w głównej mierze zmiany hormonalne. Jeśli nadżerka nie występował przed ciążą, wówczas nie ma powodów do zmartwień. Mimo to, ciężarna powinna poddać się badaniom, które wykluczą to, że pojawienie się nadżerki jest związane z infekcjami pochwy oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Po porodzie nadżerka może zostać usunięta. Natomiast w trakcie ciąży prowadzi się leczenie farmakologiczne. W skrajnych przypadkach lekarz kieruje ciężarną pacjentkę na zabieg fotokoagulacji, czyli laserowego usuwania nadżerki.

Podziel się na: