Profilaktyka w ciąży

http://www.szczepienia.pl/kalendarz-szczepien/program-na-piatke/ospa-wietrzna/6

Profilaktyka w ciążyCiąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. W tym momencie życia każda z pań, która dowiedziała się o swoim błogosławiony stanie, powinna zacząć jak najlepiej dbać o siebie i tym samym o swoje jeszcze nienarodzone dziecko.

W tym względzie niezbędna okaże się stała kontrola lekarza rodzinnego oraz ginekologa-położnika. Oczywiście również bardzo ważna jest zdrowa dieta, wyeliminowanie używek oraz odpoczynek i spokój.

W trakcie trwania ciąży kobieta wielokrotnie będzie musiała odwiedzać przychodnie zdrowia i poddawać się przeróżnym badaniom, gdyż na podstawie wyników będzie wiedziała, czy przypadkiem coś niepokojącego nie dzieje się z nią lub z dzieckiem. Ciąża bynajmniej nie jest chorobą, ale pewne środki ostrożności w tym okresie życia kobiety są jak najbardziej wskazane.

Wśród badań, jakie powinna wykonać kobieta w przeciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży, są morfologia krwi, określenie grupy krwi oraz czynnika Rh.

W przypadku dwóch ostatnich z wymienionych badań, są one przeprowadzane zapobiegawczo, aby w razie wystąpienia krwotoku i konieczności przetoczenia krwi lekarz miał pewność jaką krew przetoczyć.

Z kolei ogólne badanie krwi służy dookreśleniu ewentualnej niedokrwistości, braku ważnych pierwiastków, czy też zdiagnozowania chociażby choroby nowotworowej. Podczas badań krwi określany jest także poziom glukozy na podstawie, którego można stwierdzi, czy kobieta choruje na cukrzycę, co zwłaszcza w ciąży zagraża jej zdrowiu i życiu płodu.

W ciąży bardzo ważne są badania ultrasonograficzne, gdyż na ich podstawie ginekolog może stwierdzić, czy płód rozwija się prawidłowo, w jakim tempie bije jego serce oraz określi płeć dziecka. W pierwszym trymestrze ciąży wykonywane jest głównie USG dopochwowe, które daje bardziej przejrzysty obraz.

Innymi istotnymi badaniami jest cytologia oraz wymaz bakteriologiczny. Podczas cytologii pobierana jest próbka komórek ze ścianki szyjki macicy w celu określenia, czy kobieta nie choruje na nowotwór tego narządu. Wymaz z szyjki macicy oceniany jest także pod względem bakteriologicznym oraz pod kątem tego, czy nie znajdują się w niej drobnoustroje.