Toksoplazmoza

nowy produkt Avamys 1mg/500 stanowi alternatywę do mocniejszych leków

Toksoplazmoza należy do chorób pasożytniczych, które przenoszone są ze zwierząt na człowieka. Wywoływana jest przez pierwotniaka Toxoplasma gondi, który może przedostać się do ludzkiego organizmu na kilka sposobów.

Pierwszym z nich jest przeniesienie pasożyta z kota na człowieka. Kot jest żywicielem ostatecznym tego pierwotniaka i wraz z jego kałem wydalane są oocysty, które stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka oraz zwierząt.

Również spożywanie surowego, niedogotowanego mięsa może doprowadzić do przedostawania się cyst do organizmu człowieka.  W przypadku kobiet w ciąży, u których wystąpiła czynna infekcja, pasożyt drogą łożyskową może przedostać się do płodu i wówczas mamy do czynienia z toksoplazmozą wrodzoną , która zagraża jeszcze nienarodzonemu dziecku.

W przypadku toksoplazmozy wrodzonej (ciążowej) ryzyko zachorowania wzrasta wraz z rozwojem ciąży. Objawami choroby jest małogłowie lub wodogłowie płodu, stan zapalny siatkówki oraz naczyniówki oka, a także zwapnienie śródmózgowe.

Jest to tzw. triada Sabina-Pinkertona, której to skutki prowadzą do niedorozwoju umysłowego dziecka lub opóźnienia jego rozwoju, a także zapalenia mięśnia sercowego. W celu zdiagnozowania toksoplazmozy przeprowadzane jest badanie USG oraz płynu owodniowego. Zdiagnozowanie choroby u już narodzonego dziecka oparte jest na jego obserwacji, czy nie występują niepokojące objawy.

Toksoplazmoza ciążowa leczona jest w oparciu o farmakoterapię. Lekarz decyduje o tym, jaki lek powinna przyjmować kobieta. Wśród głównych leków można wymienić Spiramycynę i Rowamacynę. Szybkie wdrożenie leków pozwala na zwalczenie choroby i tym samym eliminuje ryzyko przeniesienia infekcji na płód.

Podziel się na:

Wyślij komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *