Wady wzroku a ciąża

Określenie „burza hormonalna” jest jak najbardziej adekwatne w przypadku ciąży. Podwyższony poziom poszczególnych hormonów wpływa na cały organizm. Często jednak zapominamy, że wahania poziomu progesteronu i estrogenu nie pozostają bez znaczenia dla narządu wzroku.

O stałych wizytach u okulisty powinny pamiętać te kobiety, które jeszcze przed ciążą borykały się ze schorzeniami narządu wzroku, szczególnie z krótkowzrocznością powyżej 5 dioptrii. Tylko na podstawie wyników regularnie przeprowadzanych badań można stwierdzić, czy zachodzą jakieś niepokojące zmiany, a jeśli tak, to w jakim tempie.

Wiele kobiet borykających się z krótkowzrocznością jest zmuszonych w czasie ciąży zmienić okulary na mocniejsze, gdyż w gałce oka zaczynają się pojawiać niewielkie obrzęki. Po porodzie zaczynają powoli zanikać i znów można wrócić do poprzednich okularów. Obrzęki gałki ocznej bardzo często uniemożliwiają ciężarnym zakładanie soczewek, które nosiły wcześniej.

Jeszcze kilka lat temu wiele kobiet z dość poważną krótkowzrocznością było zmuszonych do rodzenia przez cesarskie cięcie. Położnicy podejmowali decyzję o takiej formie porodu w związku z obawami, że rodząca może stracić wzrok. Dziś lekarze są zdania, że cesarskie cięcie powinno przeprowadzać się u pacjentek ze stwierdzonymi zmianami zwyrodnieniowymi na siatkówce oka.

Podziel się na: